BradyVoter.org - Brady Voter Education Fund
89,433 34
Past Endorsements spotlight
Past Endorsements: 2008
Click on arrow to learn more!

The Brady Campaign endorses candidates who will support sensible gun laws. Please support and vote for elected representatives who promise to do what's needed to keep dangerous weapons out of the wrong hands, so that our families and communities can be safe from gun violence.

» Click here for more information

 

2008 BRADY VICTORIES –
BY THE NUMBERS
91% Of all Brady endorsed candidates won.
84% Of Brady endorsed US House candidates beat NRA-backed candidates.
80% Of Brady endorsed candidates beat NRA-backed candidates.

 

Presidential

President/VP
Sen. Barack Obama/Sen. Joe Biden, for President/VP

Arizona

U.S. House
Rep. Ed Pastor, for 4th District Representative
Rep. Raul Grijalva, for 7th District Representative

California

U.S. House
Bill Durston, for 3rd District Representative
Rep. Doris Matsui, for 5th District Representative
Rep. Lynn Woolsey, for 6th District Representative
Rep. George Miller, for 7th District Representative
Rep. Nancy Pelosi, for 8th District Representative
Rep. Barbara Lee, for 9th District Representative
Rep. Ellen Tauscher, for 10th District Representative
Rep. Jackie Speier, for 12th District Representative
Rep. Pete Stark, for 13th District Representative
Rep. Anna Eshoo, for 14th District Representative
Rep. Mike Honda, for 15th District Representative
Rep. Zoe Lofgren, for 16th District Representative
Rep. Sam Farr, for 17th District Representative
Rep. Lois Capps, for 23rd District Representative
Rep. Brad Sherman, for 27th District Representative
Rep. Howard Berman, for 28th District Representative
Rep. Adam Schiff, for 29th District Representative
Rep. Henry Waxman, for 30th District Representative
Rep. Xavier Becerra, for 31st District Representative
Rep. Hilda Solis, for 32nd District Representative
Rep. Diane Watson, for 33rd District Representative
Rep. Lucille Roybal-Allard, for 34th District Representative
Rep. Maxine Waters, for 35th District Representative
Rep. Jane Harman, for 36th District Representative
Rep. Laura Richardson, for 37th District Representative
Rep. Grace Napolitano, for 38th District Representative
Rep. Linda Sanchez, for 39th District Representative
Rep. Loretta Sanchez, for 47th District Representative
Nick Leibham, for 50th District Representative
Rep. Bob Filner, for 51st District Representative
Rep. Susan Davis, for 53rd District Representative

State Senate
Mark De Saulnier, for Senate District 7
Loni Hancock, for Senate District 9
Hannah-Beth Jackson, for Senate District 19
Carole Liu, for Senate District 21
Fran Pavley, for Senate District 23

State Assembly
Wesley Chesbro, for Assembly District 1
Assemblymember Noreen Evans, for Assembly District 7
Tom Torlakson, for Assembly District 11
Tom Ammiano, for Assembly District 13
Nancy Skinner, for Assembly District 14
Joan Buchanan, for Assembly District 15
Assemblymember Mike Feuer, for Assembly District 42
Assemblymember Kevin DeLeon, for Assembly District 45
Assemblymember Karen Bass, for Assembly District 47
Bonnie Lowenthal, for Assembly District 54
Assemblymember Warren Furutani, for Assembly District 55
Norma Torres, for Assembly District 61
Assemblymember Jose Solorio, for Assembly District 69
Manuel Perez, for Assembly District 80

Colorado

U.S. Senate
Mark Udall, for U.S. Senate

U.S. House
Rep. Diana DeGette, for 1st District Representative
Jared Polis, for 2nd District Representative
Rep. Ed Perlmutter, for 7th District Representative

Connecticut

U.S. House
Rep. John Larson, for 1st District Representative
Rep. Joe Courtney, for 2nd District Representative
Rep. Rosa DeLauro, for 3rd District Representative
Rep. Chris Shays, for 4th District Representative
Rep. Chris Murphy, for 5th District Representative

Delaware

U.S. Senate
Sen. Joe Biden, for U.S. Senate

Governor
Jack Markell, for Governor

U.S. House
Rep. Mike Castle, for At-Large Representative

Florida

U.S. House
Rep. Corrine Brown, for 3rd District Representative
Alan Grayson, for 8th District Representative
Rep. Kathy Castor, for 11th District Representative
Rep. Kendrick Meek , for 17th District Representative
Rep. Robert Wexler, for 19th District Representative
Rep. Debbie Wasserman Schultz, for 20th District Representative
Raul Martinez, for 21st District Representative
Rep. Ron Klein, for 22nd District Representative
Rep. Alcee Hastings, for 23rd District Representative
Suzanne Kosmas, for 24th District Representative
Joe Garcia, for 25th District Representative

Sarasota County Sheriff
Curt Lavarello, for Sheriff

Georgia

U.S. House
Rep. Hank Johnson, for 4th District Representative
Rep. John Lewis, for 5th District Representative

Hawaii

U.S. House
Rep. Neil Abercrombie, for 1st District Representative
Rep. Mazie Hirono, for 2nd District Representative

Illinois

U.S. Senate
Sen. Dick Durbin, for U.S. Senate

U.S. House
Rep. Bobby Rush, for 1st District Representative
Rep. Jesse Jackson Jr., for 2nd District Representative
Rep. Luis Gutierrez, for 4th District Representative
Rep. Rahm Emanuel, for 5th District Representative
Jill Morgenthaler, for 6th District Representative
Rep. Danny Davis, for 7th District Representative
Rep. Melissa Bean, for 8th District Representative
Rep. Jan Schakowsky, for 9th District Representative
Rep. Mark Kirk, for 10th District Representative
Scott Harper, for 13th District Representative
Rep. Phil Hare, for 17th District Representative

State Senate
Sen. John Cullerton, for Senate District 6
Sen. Heather Steans, for Senate District 7
Sen. Jeff Shoenberg, for Senate District 9
Sen. Terry Link, for Senate District 30
Sen. Dan Kotowski, for Senate District 33

State House
Rep. Harry Osterman, for House District 14
Rep. Elizabeth Coulson, for House District 17
Rep. Barbara Flynn Currie, for House District 25
Will Burns, for House District 26
Rep. Fred Crespo, for House District 44
Gary Nowak, for House District 46
Amanda Howland, for House District 51
Carol Javens, for House District 53
Rep. Elaine Nekritz, for House District 57
Rep. Karen May, for House District 58
Rep. Kathleen Ryg, for House District 59
Rep. Rosemary Mulligan, for House District 65
Mark Walker, for House District 66
Emily McAsey, for House District 85
Jehan Gordon, for House District 92
Dianne McGuire, for House District 96
Kent DeLay, for House District 99

Indiana

U.S. House
Rep. Pete Visclosky, for 1st District Representative
Rep. Andre Carson, for 7th District Representative

Iowa

U.S. Senate
Sen. Tom Harkin, for U.S. Senate

U.S. House
Rep. Dave Loebsack , for 2nd District Representative

Kansas

U.S. House
Rep. Dennis Moore, for 3rd District Representative

Kentucky

U.S. House
Rep. John Yarmuth, for 3rd District Representative

Maine

U.S. House
Chellie Pingree, for 1st District Representative

Maryland

U.S. House
Rep. Dutch Ruppersberger, for 2nd District Representative
Rep. John Sarbanes, for 3rd District Representative
Rep. Donna Edwards, for 4th District Representative
Rep. Steny Hoyer, for 5th District Representative
Rep. Elijah Cummings, for 7th District Representative
Rep. Chris Van Hollen, for 8th District Representative

Massachusetts

U.S. Senate
Sen. John Kerry, for U.S. Senate

U.S. House
Rep. John Olver, for 1st District Representative
Rep. Richard Neal, for 2nd District Representative
Rep. James McGovern, for 3rd District Representative
Rep. Barney Frank, for 4th District Representative
Rep. Niki Tsongas, for 5th District Representative
Rep. John Tierney, for 6th District Representative
Rep. Edward Markey, for 7th District Representative
Rep. Michael Capuano, for 8th District Representative
Rep. Stephen Lynch, for 9th District Representative
Rep. William Delahunt, for 10th District Representative

Michigan

U.S. Senate
Sen. Carl Levin, for U.S. Senate

U.S. House
Fred Johnson, for 2nd District Representative
Rep. Dale Kildee, for 5th District Representative
Gary Peters, for 9th District Representative
Rep. Sander Levin, for 12th District Representative
Rep. Carolyn Kilpatrick, for 13th District Representative
Rep. John Conyers, for 14th District Representative

State House
Tim Bledsoe, for House District 1
Rep. LaMar Lemmons, for House District 2
Rep. Coleman Young, for House District 4
Rep. Gabe Leland, for House District 10
Lesia Liss, for House District 28
Woodrow Stanley, for House District 34
Robert Murphy, for House District 36
Rep. Rebekah Warren, for House District 53
Rep. Alma Wheeler Smith, for House District 54
Rep. Joan Bauer, for House District 68

Minnesota

U.S. House
Ashwin Madia, for 3rd District Representative
Rep. Betty McCollum, for 4th District Representative
Rep. Keith Ellison, for 5th District Representative

Mississippi

U.S. House
Rep. Bennie Thompson, for 2nd District Representative

Missouri

U.S. House
Rep. William Clay, for 1st District Representative
Rep. Russ Carnahan, for 3rd District Representative
Rep. Emanuel Cleaver, for 5th District Representative

State House
Jeanne Kirkton, for House District 91

Nevada

U.S. House
Rep. Shelley Berkley, for 1st District Representative

New Jersey

U.S. Senate
Sen. Frank Lautenburg, for U.S. Senate

U.S. House
Rep. Robert Andrews, for 1st District Representative
Rep. Chris Smith, for 4th District Representative
Dennis Shulman, for 5th District Representative
Rep. Frank Pallone, for 6th District Representative
Linda Stender, for 7th District Representative
Rep. Bill Pascrell, for 8th District Representative
Rep. Steve Rothman, for 9th District Representative
Rep. Donald Payne, for 10th District Representative
Rep. Rush Holt, for 12th District Representative
Rep. Albio Sires, for 13th District Representative

Newark Municipal Council, Central Ward
Asyah Aquil, for Councilmember

New Mexico

U.S. Senate
Tom Udall, for U.S. Senate

New York

U.S. House
Rep. Timothy Bishop, for 1st District Representative
Rep. Steve Israel, for 2nd District Representative
Rep. Peter King, for 3rd District Representative
Rep. Carolyn McCarthy, for 4th District Representative
Rep. Gary Ackerman, for 5th District Representative
Rep. Gregory Meeks, for 6th District Representative
Rep. Joseph Crowley, for 7th District Representative
Rep. Jerrold Nadler, for 8th District Representative
Rep. Anthony Weiner, for 9th District Representative
Rep. Edolphus Towns, for 10th District Representative
Rep. Yvette Clarke, for 11th District Representative
Rep. Nydia Velazquez, for 12th District Representative
Michael McMahon, for 13th District Representative
Rep. Carolyn Maloney, for 14th District Representative
Rep. Charles Rangel, for 15th District Representative
Rep. Jose Serrano, for 16th District Representative
Rep. Eliot Engel, for 17th District Representative
Rep. Nita Lowey, for 18th District Representative
Rep. John Hall, for 19th District Representative
Paul Tonko, for 21st District Representative
Rep. Mike Arcuri , for 24th District Representative
Dan Maffei, for 25th District Representative
Alice Kryzan, for 26th District Representative
Rep. Louise Slaughter, for 28th District Representative

State Senate
Brian Foley, for Senate District 3
Sen. Malcolm Smith, for Senate District 14
Joseph Addabbo, for Senate District 15
Sen. Eric Schneiderman, for Senate District 31
Sen. Andrea Stewart-Cousins, for Senate District 35
Rick Dollinger, for Senate District 56

State Assembly
Speaker Sheldon Silver, for Assembly District 64
Assemblywoman Patricia Eddington, for Assembly District 3
Assemblyman Steve Englebright, for Assembly District 4
Assemblyman Charles Lavine, for Assembly District 13
Assemblywoman Michelle Schimel, for Assembly District 16
AssemblymanTom McKevitt, for Assembly District 17
Assemblyman Tom Alfano, for Assembly District 21
Assemblyman Joseph Lentol, for Assembly District 50
Assemblywoman Annette Robinson, for Assembly District 56
Assemblyman Brian Kavanagh, for Assembly District 74
Assemblyman Michael Benjamin, for Assembly District 79
Assemblyman Ruben Diaz, Jr., for Assembly District 85
Assemblywoman Amy Paulin, for Assembly District 88
Assemblyman David Koon, for Assembly District 135

North Carolina

U.S. House
Rep. David Price, for 4th District Representative
Rep. Mel Watt , for 12th District Representative
Rep. Brad Miller, for 13th District Representative

Ohio

U.S. House
Rep. Marcy Kaptur, for 9th District Representative
Rep. Dennis Kucinich, for 10th District Representative
Rep. Betty Sutton, for 13th District Representative
Mary Jo Kilroy, for 15th District Representative

Oregon

U.S. Senate
Jeff Merkley, for U.S. Senate

U.S. House
Rep. Earl Blumenauer, for 3rd District Representative

Pennsylvania

U.S. House
Rep. Robert Brady, for 1st District Representative
Rep. Chaka Fattah, for 2nd District Representative
Kathy Dahlkemper, for 3rd District Representative
Bob Roggio, for 6th District Representative
Rep. Joe Sestak, for 7th District Representative
Rep. Allyson Schwartz, for 13th District Representative
Rep. Michael Doyle, for 14th District Representative
Sam Bennett, for 15th District Representative

State Senate
Larry Farnese, for Senate District 1
Sen. Shirley Kitchen, for Senate District 3
Sen. Vincent Hughes, for Senate District 7
Daylin Leach, for Senate District 17

State House
Rep. Jake Wheatley Jr., for House District 19
Rep. Dan B. Frankel, for House District 23
Rep. Joseph Preston Jr., for House District 24
Rep. Tim Hennessey, for House District 26
Rep. Paul Costa, for House District 34
Rep. P. Michael Sturla, for House District 96
Rep. Ronald I. Buxton, for House District 103
Rep. Phyllis Mundy, for House District 120
Rep. Robert L. Freeman, for House District 136
Rep. Anthony J. Melio, for House District 141
Rep. Michael Gerber, for House District 148
Rep. Rick Taylor, for House District 151
Rep. Josh Shapiro, for House District 153
Rep. Lawrence H. Curry , for House District 154
Rep. Barbara McIlvaine Smith, for House District 156
Rep. Thaddeus Kirkland, for House District 159
Rep. Bryan Lentz, for House District 161
Kevin Lee, for House District 163
Rep. Mario J. Civera Jr., for House District 164
Rep. William F. Adolph Jr., for House District 165
Rep. Greg S. Vitali , for House District 166
Brendan Boyle, for House District 170
Richard Costello, for House District 172
Rep. Michael P. McGeehan, for House District 173
Rep John Sabatina, for House District 174
Rep. Michael O'Brien, for House District 175
Rep. Tony Payton, for House District 179
Steve Rovner, for House District 178
Rep. Angel Cruz, for House District 180
Rep. W. Curtis Thomas, for House District 181
Rep. Babette Josephs, for House District 182
Rep. Robert C. Donatucci , for House District 185
Rep. James R. Roebuck Jr., for House District 188
Rep. Louise Williams Bishop, for House District 192
Rep. Kathy M. Manderino, for House District 194
Rep. Frank L. Oliver, for House District 195
Rep. Jewell Williams, for House District 197
Rep. Rosita C. Youngblood, for House District 198
Rep. Cherelle Parker, for House District 200
Rep. John Myers, for House District 201
Rep. Mark B. Cohen, for House District 202
Rep. Dwight Evans, for House District 203

Rhode Island

U.S. Senate
Sen. Jack Reed, for U.S. Senate

U.S. House
Rep. Patrick Kennedy, for 1st District Representative
Rep. Jim Langevin, for 2nd District Representative

South Carolina

U.S. House
Rep. Jim Clyburn, for 6th District Representative

Tennessee

U.S. House
Rep. Steve Cohen, for 9th District Representative

Texas

U.S. House
Rep. Al Green, for 9th District Representative
Rep. Sheila Jackson Lee, for 18th District Representative
Rep. Charlie Gonzalez, for 20th District Representative
Rep. Lloyd Doggett, for 25th District Representative
Rep. Eddie Bernice Johnson, for 30th District Representative

Virginia

U.S. House
Rep. Bobby Scott, for 3rd District Representative
Rep. Jim Moran, for 8th District Representative
Gerry Connolly, for 11th District Representative

Washington

U.S. House
Rep. Jay Inslee, for 1st District Representative
Rep. Norman Dicks, for 6th District Representative
Rep. Jim McDermott, for 7th District Representative
Darcy Burner, for 8th District Representative
Rep. Adam Smith, for 9th District Representative

Wisconsin

U.S. House
Marge Krupp, for 1st District Representative
Rep. Tammy Baldwin, for 2nd District Representative
Rep. Gwen Moore, for 4th District Representative

Past Endorsements: 2006

Arizona - US House

Rep. Ed Pastor, 4th District
Rep. Raul Grijalva, 7th District


California - Statewide

Senator Dianne Feinstein, for U.S. Senate

John Garamendi, for Lt. Governor
Jerry Brown, for Attorney General
Debra Bowen, for Secretary of State
Bill Lockyer, for State Treasurer
John Chiang, for State Controller

California - US House

Rep. Doris Matsui, 5th District
Rep. Lynn Woolsey, 6th District
Rep. George Miller, 7th District
Rep. Nancy Pelosi, 8th District
Rep. Barbara Lee, 9th District
Rep. Ellen Tauscher, 10th District
Rep. Tom Lantos, 12th District
Rep. Pete Stark, 13th District
Rep. Anna Eshoo, 14th District
Rep. Mike Honda, 15th District
Rep. Zoe Lofgren, 16th District
Rep. Sam Farr, 17th District
Rep. Lois Capps, 23rd District
Rep. Brad Sherman, 27th District
Rep. Howard Berman, 28th District
Rep. Adam Schiff, 29th District
Rep. Henry Waxman, 30th District
Rep. Xavier Becerra, 31st District
Rep. Hilda Solis, 32nd District
Rep. Diane Watson, 33rd District
Rep. Lucille Roybal-Allard, 34th District
Rep. Maxine Waters, 35th District
Rep. Jane Harman, 36th District
Rep. Juanita Millender-McDonald, 37th District
Rep. Grace Napolitano, 38th District
Rep. Linda Sanchez, 39th District
Rep. David Roth, 45th District
Rep. Loretta Sanchez, 47th District
Francine Busby, 50th District
Rep. Bob Filner, 51st District
Rep. Susan Davis, 53rd District


California - State Senate

Darrell Steinberg, Senate District 6
Alex Padilla, Senate District 20
Gilbert Cedillo, Senate District 22
Gloria Romero, Senate District 24


California - State Assembly

Patty Berg, Assembly District 1
Noreen Evans, Assembly District 7
Dave Jones, Assembly District 9
Mark DeSaulnier, Assembly District 11
Mark Leno, Assembly District 13
Loni Hancock, Assembly District 14
Gene Mullen, Assembly District 19
Alberto Torrico, Assembly District 20
Ira Ruskin, Assembly District 21
Sally Lieber, Assembly District 22
Joe Coto, Assembly District 23
John Laird, Assembly District 27
Pedro Nava , Assembly District 35
Lloyd E. Levine, Assembly District 40
Mike Feuer , Assembly District 42
Paul Krekorian, Assembly District 43
Fabian Núñez, Assembly District 46
Karen Bass, Assembly District 47
Mervyn M. Dymally, Assembly District 52
Betty Karnette, Assembly District 54
Lori Saldaña, Assembly District 76


Colorado - Statewide

Bill Ritter, for Governor


Colorado - U.S. House

Rep. Diana DeGette, 1st District
Rep. Ed Perlmutter, 7th District


Colorado - State Senate

John Morse, District 11
Joan Fitz-Gerald, District 16
Betty Boyd, District 21
Paula Sandoval, District 34


Colorado - State House

Jeanne Labuda, District 1
Mike Cerbo, District 2
Anne McGihon, District 3
Jerry Frangas, District 4
Andrew Romanoff, District 6
Terrance Carroll, District 7
Rosemary Marshall, District 8
Alice Borodkin, District 9
Alice Madden, District 10
Paul Weissmann, District 12
Claire Levy, District 13
Gwyn Green, District 23
Andrew Kerr, District 26
Debbie Benefield, District 29
Mary Hodge, District 30
John Soper, District 34
Cherylin Peniston, District 35
Morgan Carroll, District 36
Joe Rice, District 38
Nancy Todd, District 41
Jim Riesberg, District 50
Randy Fischer, District 53
Rafael Gallegos, District 62


Connecticut - Statewide

Senator Joe Lieberman, for U.S. Senate


Connecticut - U.S. House

Rep. John Larson, 1st District
Rep. Rosa DeLauro, 3rd District
Rep. Chris Shays, 4th District


Delaware - Statewide

Senator Tom Carper, for U.S. Senate


Delaware - U.S. House

Rep. Mike Castle, At Large


Florida - Statewide

Senator Bill Nelson, for U.S. Senate


Florida - U.S. House

Kathy Castor, 11th District
Rep. Robert Wexler, 19th District
Rep. Debbie Wasserman Schultz, 20th District
Rep. Ron Klein, 22nd District
Rep. Alcee Hastings, 23rd District


Georgia - U.S. House

Rep. John Lewis, 5th District


Hawaii - Statewide

Senator Daniel Akaka, for U.S. Senate


Hawaii - U.S. House

Rep. Neil Abercrombie, 1st District
Mazie Hirono, 2nd District


Illinois - Statewide Races

Governor Rod Blagojevich, for Governor
Lisa Madigan, for Attorney General


Illinois - U.S. House

Rep. Bobby Rush, 1st District
Rep. Jesse Jackson Jr., 2nd District
Rep. Luis Gutierrez, 4th District
Rep. Rahm Emanuel, 5th District
Tammy Duckworth, 6th District
Rep. Danny Davis, 7th District
Rep. Melissa Bean, 8th District
Rep. Jan Schakowsky, 9th District
Rep. Mark Kirk, 10th District
Phil Hare, 17th District


Illinois - State Senate

Antonio Muñoz, District 1
Mattie Hunter, District 3
John J. Cullerton, District 6
Carol Ronen, District 7
Jeffrey M. Schoenberg, District 9
Martin A. Sandoval, District 12
Kwame Raoul, District 13
James T. Meeks, District 15
Jacqueline Y. Collins, District 16
Edward D. Maloney, District 18
M. Maggie Crotty, District 19
Peter Gutzmer, District 27
Terry Link, District 30
Dan Kotowski, District 33
Don Harmon, District 39


Illinois - State House

Susana A. Mendoza, District 1
Edward J. Acevedo, District 2
William Delgado, District 3
Cynthia Soto, District 4
Kenneth Dunkin, District 5
Karen A. Yarbrough, District 7
Annazette Collins, District 10
John A. Fritchey, District 11
Sara Feigenholtz, District 12
Harry Osterman, District 14
John D'Amico, District 15
Lou Lang, District 16
Elizabeth Coulson, District 17
Julie Hamos, District 18
Robert S. Molaro, District 21
Michael Madigan, District 22
Daniel J. Burke, District 23
Michelle Chavez, District 24
Barbara Flynn Currie, District 25
Monique D. Davis, District 27
David E. Miller, District 29
William Davis, District 30
Mary E. Flowers, District 31
Milton Patterson, District 32
Marlow H. Colvin, District 33
Constance A. Howard, District 34
James D. Brosnahan, District 36
Robin Kelly, District 38
Maria Antonia Berrios, District 39
Richard T. Bradley, District 40
Sandra M. Pihos, District 42
Fred Crespo, District 44
Amanda Howland, District 51
Elaine Nekritz, District 57
Karen May, District 58
Kathleen A. Ryg, District 59
Eddie Washington, District 60
Rosemary Mulligan, District 65
Carolyn H. Krause, District 66
Charles E. Jefferson, District 67
Deborah L. Graham, District 78
George Scully, Jr., District 80
Linda Chapa LaVia, District 83
Jack McGuire, District 86
Naomi D. Jakobsson, District 103
Wyvetter H. Younge, District 114


Illinois - Cook County Races

Tom Dart, Cook County Sheriff
Todd Stroger, Cook County Board President
Vote Yes, Cook County Assault Weapons Ban Referendum


Indiana - Statewide

Senator Richard Lugar, for U.S. Senate


Indiana - U.S. House

Rep. Peter Visclosky, 1st District
Rep. Julia Carson, 7th District


Kansas - U.S. House

Rep. Dennis Moore, 3rd District


Maryland - Statewide

Ben Cardin, for U.S. Senate
Martin O'Malley, for Governor
Doug Gansler, for Attorney General


Maryland - U.S. House

Rep. Dutch Ruppersberger, 2nd District
John Sarbanes, 3rd District
Rep. Albert Wynn, 4th District
Rep. Steny Hoyer, 5th District
Rep. Elijah Cummings, 7th District
Rep. Chris Van Hollen, 8th District


Maryland - State Senate

James Robey, District 13
Brian Frosh, District 16
Mike Lenett, District 19
Jim Rosapepe, District 21


Maryland - House of Delegates

Bill Bronrott, District 16
Marilyn Goldwater, District 16
Susan Lee, District 16


Massachusetts - Statewide

Senator Edward Kennedy, for U.S. Senate
Deval Patrick, for Governor
Martha Coakley, for Attorney General


Massachusetts - U.S. House

Rep. John Olver, 1st District
Rep. Richard Neal, 2nd District
Rep. James McGovern, 3rd District
Rep. Barney Frank, 4th District
Rep. Marty Meehan, 5th District
Rep. John Tierney, 6th District
Rep. Edward Markey, 7th District
Rep. Michael Capuano, 8th District
Rep. Stephen Lynch, 9th District
Rep. William Delahunt, 10th District


Michigan - Statewide

Senator Debbie Stabenow, for U.S. Senate


Michigan - U.S. House

Rep. Dale Kildee, 5th District
Rep. Sander Levin, 12th District
Rep. Carolyn Kilpatrick, 13th District
Rep. John Conyers, 14th District


Michigan - State Senate

Martha Scott, District 2
Irma Clark-Coleman, District 3
Liz Brater, District 18


Michigan - State House

Coleman Young, District 4
Steve Tobocman, District 12
Andy Meisner, District 27


Minnesota - U.S. House

Rep. Betty McCollum, 4th District
Rep. Keith Ellison, 5th District


Missouri - U.S. House

Rep. William Clay, 1st District
Rep. Russ Carnahan, 3rd District
Rep. Emanuel Cleaver, 5th District


Nevada - Statewide

Danny Tarkanian, for Secretary of State

Nevada - U.S. House

Rep. Shelley Berkley, 1st District


New Jersey - Statewide

Senator Robert Menendez, for U.S. Senate


New Jersey - U.S. House

Rep. Robert Andrews, 1st District
Rep. Chris Smith, 4th District
Rep. Frank Pallone, 6th District
Rep. Mike Ferguson, 7th District
Rep. Bill Pascrell, 8th District
Rep. Steve Rothman, 9th District
Rep. Donald Payne, 10th District
Rep. Rush Holt, 12th District
Albio Sires, 13th District


New Mexico - Statewide

Senator Jeff Bingaman, for U.S. Senate


New Mexico - U.S. House

Rep. Tom Udall, 3rd District


New York - Statewide

Senator Hillary Clinton, for U.S. Senate
Eliot Spitzer, for Governor
Andrew Cuomo, for Attorney General


New York - U.S. House

Rep. Timothy Bishop, 1st District
Rep. Steve Israel, 2nd District
Rep. Peter King, 3rd District
Rep. Carolyn McCarthy, 4th District
Rep. Gary Ackerman, 5th District
Rep. Gregory Meeks, 6th District
Rep. Joseph Crowley, 7th District
Rep. Jerrold Nadler, 8th District
Rep. Anthony Weiner, 9th District
Rep. Edolphus Towns, 10th District
Yvette Clarke, 11th District
Rep. Nydia Velazquez, 12th District
Rep. Carolyn Maloney, 14th District
Rep. Charles Rangel, 15th District
Rep. Jose Serrano, 16th District
Rep. Eliot Engel, 17th District
Rep. Nita Lowey, 18th District
Rep. Michael McNulty, 21st District
Rep. Louise Slaughter, 28th District


North Carolina - U.S. House

Rep. David Price, 4th District
Rep. Brad Miller, 13th District


Ohio - Statewide

Senator Mike DeWine, for U.S. Senate


Ohio - U.S. House

Rep. Dennis Kucinich, 10th District
Rep. Stephanie Tubbs Jones, 11th District
Betty Sutton, 13th District
Mary Jo Kilroy, 15th District


Oregon - U.S. House

Rep. Earl Blumenauer, 3rd District


Pennsylvania - Statewide Races

Governor Edward Rendell, for Governor


Pennsylvania - U.S. House

Rep. Robert Brady, 1st District
Rep. Chaka Fattah, 2nd District
Lois Murphy, 6th District
Joe Sestak, 7th District
Patrick Murphy, 8th District
Rep. Allyson Schwartz, 13th District
Rep. Michael Doyle, 14th District


Pennsylvania - State Senate

Christine M. Tartaglione, District 2
LeAnna Washington, District 4
Anthony H. Williams, District 8


Pennsylvania - State House

Jake Wheatley, Jr., District 19
Dan B. Frankel, District 23
Joseph Preston, Jr., District 24
Tim Hennessey, District 26
P. Michael Sturla, District 96
Ronald I. Buxton, District 103
Robert L. Freeman, District 136
Anthony J. Melio, District 141
Lawrence H. Curry, District 154
Carole A. Rubley, District 157
Thaddeus Kirkland, District 159
Bryan Lentz, District 161
Marie deYoung, District 163
Brendan Boyle, District 170
Angel Cruz, District 180
Babette Josephs, District 182
Robert C. Donatucci, District 185
Harold James, District 186
James R. Roebuck, Jr., District 188
Kathy M. Manderino, District 194
John Myers, District 201
Mark B. Cohen, District 202
Dwight Evans, District 203



Rhode Island - Statewide

Senator Lincoln Chafee, for U.S. Senate


Rhode Island - U.S. House

Rep. Patrick Kennedy, 1st District
Rep. Jim Langevin, 2nd District


South Carolina - U.S. House

Rep. Jim Clyburn, 6th District


Texas - U.S. House

Rep. Sheila Jackson Lee, 18th District
Rep. Charlie Gonzalez, 20th District
Rep. Lloyd Doggett, 25th District
Rep. Eddie Bernice Johnson, 30th District


Virginia - U.S. House

Rep. Jim Moran, 8th District


Washington - Statewide

Senator Maria Cantwell, for U.S. Senate


Washington - U.S. House

Rep. Jay Inslee, 1st District
Rep. Norman Dicks, 6th District
Rep. Jim McDermott, 7th District
Darcy Burner, 8th District


Washington - State Senate

Karen Keiser, District 33
Jeanne Kohl-Welles, District 36
Adam Kline, District 37
Ken Jacobsen, District 46
Rodney Tom, District 48


Washington - State House

Alex Wood, District 3, Position 1
Brendan Williams, District 22, Position 1
Sam Hunt, District 22, Position 2
Jeannie Darneille, District 27, Position 2
Ruth Kagi, District 32, Position 2
Joe McDermott, District 34, Position 2
Judy Clibborn, District 41, Position 2
Ross Hunter, District 48, Position 1
Jim Moeller, District 49, Position 2


Wisconsin - Statewide

Senator Herb Kohl, for U.S. Senate
Governor Jim Doyle, for Governor


Wisconsin - U.S. House

Rep. Tammy Baldwin, 2nd District
Rep. Gwen Moore, 4th District